Udar cieplny u psa

Udar cieplny u psa

Udar cieplny to stan, w którym pies nie jest w stanie samodzielnie utrzymać prawidłowej temperatury ciała. Objawia się to wzmożonym ślinieniem, trudnościami w oddychaniu, wymiotami, biegunką, drgawkami, a w skrajnych przypadkach nawet utratą przytomności. Udar cieplny może być stanem groźnym dla życia psa.

Czym jest udar cieplny u psa?

Udar cieplny u psa, zwany również hipertermią, to nagły stan, w którym zwierzę jest narażone na przegrzanie organizmu. Oznacza to, że ciało psa nie jest w stanie samodzielnie utrzymać prawidłowej temperatury, zazwyczaj ze względu na działanie wysokiej temperatury otoczenia. Stan ten może pojawić się nie tylko w upalne dni, ale również podczas gorączki, w wyniku nadmiernego wysiłku czy w momencie, gdy dojdzie do blokady dróg oddechowych psa.

Udar cieplny u psa może objawiać się na wiele sposobów, jednak zazwyczaj można zauważyć kilka podobnych do siebie objawów. Oprócz wzmożonego ślinienia i trudności w oddychaniu, może pojawić się biegunka, wymioty, drgawki, utrata przytomności czy nawet zanik odruchów. Pies z udarem cieplnym jest zazwyczaj ospały, wydaje z siebie przeraźliwe odgłosy, a jego język jest czerwony i opuchnięty. Każdy z tych objawów wskazuje, że należy niezwłocznie udzielić zwierzęciu pomocy.

Przyczyny udaru cieplnego

Główną przyczyną udaru cieplnego jest niewłaściwa termoregulacja. Dzieje się tak, gdy ciało zwierzęcia nie jest w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury, co prowadzi do groźnego przegrzania. Do udaru cieplnego zazwyczaj dochodzi w wyniku zbyt wysokiej temperatury otoczenia, jednak może to być również efekt nadmiernego stresu, nagłego wzrostu temperatury ciała (na przykład w wyniku gorączki), a nawet niewłaściwego transportu lub zbyt intensywnego wysiłku.

Pierwsza pomoc

Jeśli tylko zauważymy, że nasz pies ma objawy udaru cieplnego, powinniśmy niezwłocznie zareagować. W pierwszej kolejności należy przenieść zwierzę w cień, gdzieś w chłodne miejsce. Należy pamiętać, że beton czy asfalt nagrzewają się bardzo mocno, dlatego pies powinien znaleźć się na trawie lub w domu. W żadnym wypadku nie należy zanurzać psa w zimnej lub lodowatej wodzie – to może jedynie pogorszyć stan zwierzęcia. Jeśli tylko jest taka możliwość, należy zmierzyć temperaturę ciała psa, a następnie skontaktować się z lekarzem weterynarii, który udzieli dalszych wskazówek.

Jeśli mamy podejrzenia, że doszło do udaru nie powinniśmy zwlekać z wizytą u weterynarza.

Udar cieplny u szczeniaka

Młode, niedorosłe szczeniaki są szczególnie narażone na udary cieplne, ponieważ ich ciało nie jest jeszcze w pełni rozwinięte. Są one mniej odporne na zmiany temperatury, szybciej przegrzewają się, a gorączka u nich może wystąpić przy najmniejszym wysiłku. Z tego powodu należy szczególnie zwracać uwagę na to, by szczeniaki w okresie letnim nie były narażone na nadmierny wysiłek, długie spacery i zabawy na dworze. Zadbajmy, by zawsze miały dostęp do świeżej wody i chłodu oraz unikajmy spacerów w pełnym słońcu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *