Skręt jelit u psa

Skręt jelit u psa

Skręt jelit u psa jest bardzo groźnym schorzeniem, które w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Dlatego tak ważne jest, aby zwrócić uwagę na symptomy, które wskazują na tę dolegliwość, oraz niezwłocznie zareagować. Co to jest skręt jelit u psa, jakie są jego objawy i sposoby leczenia?

Czym jest skręt jelit?

Skręt jelit u psa to nagłe, niekontrolowane skręcenie się jelit w wyniku zatrzymania się gazów. W efekcie dochodzi do zablokowania drogi jelitowej, a zwierzę nie jest w stanie oddać kału ani gazów. Schorzenie dotyka przede wszystkim psów o głębokim klatkowym typie budowy, zwłaszcza tych dużych i olbrzymich. Do skrętu jelit dochodzi w wyniku nagromadzenia się gazów w przestrzeniach jamy brzusznej, co powoduje przemieszczenie się jelit i ich skręt.

Objawy skrętu jelit u psa

Objawy skrętu jelit u psa są dość charakterystyczne i zazwyczaj nie pozostawiają wątpliwości, co do tego, co jest przyczyną złego stanu zwierzęcia. W pierwszej kolejności widoczne jest nasilenie objawów biegunki i wymiotów. Zwykle z kałem oraz wymiotami pojawia się śluz, a czasem także krew. Oprócz tego, psa dręczy intensywny ból brzucha. Zwierzę często próbuje oddać mocz, chociaż nie ma ku temu potrzeby, a także staje w pozycji tylnego kucnięcia.

Innym, częstym objawem jest wzrost tętna, a także przyspieszony oddech. U psów cierpiących na skręt jelit często dochodzi do spadku ciśnienia i bladości błon śluzowych. Oprócz tego, zwierzę staje się apatyczne, słabnie, traci ochotę na ruch i jedzenie, a jego brzuch staje się twardy i spuchnięty. To wszystko powinno wzbudzić duże zaniepokojenie u opiekuna i skłonić go do niezwłocznego działania.

Pierwsza pomoc

Jeśli podejrzewamy, że nasz pies cierpi na skręt jelit, powinniśmy natychmiast udać się do przychodni, a zwierzaka należy transportować w pozycji półsiedzącej, by nie zwiększać ryzyka wystąpienia skrętu. W pierwszej kolejności możemy jednak spróbować samodzielnie podjąć kilka działań, które pomogą zwierzakowi poczuć się nieco lepiej. Warto zastosować okład zimny na brzuch, aby zmniejszyć obrzęk i zapewnić psu chwilę ulgi.

Leczenie skrętu jelit u psów

Niestety, w przypadku skrętu jelit nie zawsze mamy możliwość skorzystania z leczenia zachowawczego. W pierwszej kolejności należy wykonać badania, które pomogą zweryfikować, czy u psa doszło do skrętu jelit. W większości przypadków konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna, która pozwoli na uwolnienie jelit i przywrócenie ich prawidłowego funkcjonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *