Zapalenie ślinianek u psa

Zapalenie ślinianek u psa

Jest to stan zapalny gruczołów ślinowych, który może prowadzić do poważnych komplikacji. Zanim zaczniesz się martwić, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy zapalenia ślinianek u psa oraz jak leczyć ten problem.

Jakie są przyczyny?

Zapalenie ślinianek u psa jest spowodowane zazwyczaj przez bakterie. Infekcja może dostać się do gruczołów ślinowych drogą wstępującą z jamy ustnej, na skutek urazu mechanicznego lub w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów ślinowych. Częstą przyczyną powstania zapalenia ślinianek u psów jest obecność ciał obcych w jamie ustnej, które powodują podrażnienie błony śluzowej. W skrajnych przypadkach dochodzi do zablokowania przewodów wyprowadzających, co powoduje gromadzenie się śliny w obrębie gruczołu i powstanie ropnia ślinianki.

Do powstania zapalenia ślinianek u psa może dojść również na skutek zbyt niskiej wilgotności powietrza, a także w przypadku, gdy zwierzę ma problemy z zębami, w wyniku których dochodzi do zalegania resztek pokarmu i rozwoju bakterii.

Objawy

Objawy zapalenia ślinianek u psa są dość charakterystyczne i zazwyczaj nie pozostawiają wątpliwości co do rozpoznania. Pierwszym sygnałem jest zauważalny obrzęk w okolicach żuchwy, który może być bardzo bolesny. Gruczoły ślinowe powiększają się, a pies wykazuje trudności w przełykaniu, a czasem nawet ślinienie się. Często można zaobserwować zaczerwienienie i obrzęk okolicznych tkanek. U niektórych psów mogą pojawić się również objawy ogólne, takie jak osłabienie, zmiana apetytu i podwyższona temperatura ciała.

Sposób leczenia

Leczenie powinno zacząć się od wizyty u weterynarza. Lekarz po dokładnym zbadaniu pupila zdecyduje o dalszym postępowaniu. Zazwyczaj w leczeniu stosuje się leczenie farmakologiczne. W przypadku, gdy stan zapalny jest bardzo duży, konieczne może być również wykonanie wkłucia, by usunąć gromadzącą się w obrębie gruczołów ślinę. W niektórych przypadkach, gdy przyczyną problemu są ciała obce, może być niezbędna interwencja chirurgiczna.

Ważnym elementem leczenia zapalenia ślinianek u psa jest również wdrożenie odpowiedniej diety. W trakcie stanu zapalnego należy zrezygnować z karmienia surowego, a także z produktów, które mogą podrażniać ślinianki. Dobrym rozwiązaniem może być podawanie karmy na mokro, by nie podrażniać jamy ustnej zwierzęcia. Zazwyczaj w trakcie leczenia zaleca się również podawanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, by ułatwić pupilowi funkcjonowanie.

Po zakończonym leczeniu warto wykonać kontrolę u weterynarza, by upewnić się, że problem został w pełni wyeliminowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *