Zaćma u psa

Zaćma u psa

Zaćma u psa to zmora, z którą zmagają się zarówno opiekunowie psów starszych, jak i ci, których czworonogi są jeszcze w kwiecie wieku. Choć z pozoru problem może wydawać się niewielki, w rzeczywistości zaćma u psa to nie tylko zaburzenie widzenia, ale także objaw innych chorób, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia naszego czworonoga. Jak wygląda leczenie zaćmy u psa i czy da się ją wyleczyć?

Przyczyny zaćmy

Zaćma u psa jest wynikiem zmętnienia soczewki. W zdrowym oku soczewka jest przezroczysta, jednak z różnych przyczyn może ulec uszkodzeniu, co sprawia, że na jej powierzchni pojawiają się zmętnienia. Kiedy soczewka traci swoje właściwości optyczne, pies zaczyna widzieć mniej i staje się zaćmiony. To, co widzimy jako zaćmienie to w rzeczywistości obraz powiększonej źrenicy, która przestaje reagować na światło. W wyniku zmętnienia soczewki obraz, który dociera do siatkówki jest rozmyty, a pies widzi go w zniekształcony sposób. Niestety, w większości przypadków zaćma u psa prowadzi do całkowitej ślepoty.

Sposób powstawania zaćmy nie jest jednoznacznych. Zaćma może pojawić się jako efekt urazu, na skutek zakażenia lub w przebiegu chorób ogólnoustrojowych, takich jak np. cukrzyca. U psów starszych zaćma może być także spowodowana procesem fizjologicznego starzenia się organizmu. Warto również wiedzieć, że u niektórych ras występuje tzw. dziedziczna zaćma młodzieńcza, która rozwija się zwykle w pierwszych latach życia psa i prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Dotyczy to między innymi bokserów, sznaucerów, jamników, beagle’i i labradorów.

Jak rozpoznać zaćmę u psa?

Objawy zaćmy u psa są dość charakterystyczne, dlatego zwykle opiekunowie szybko zauważają, że coś jest nie tak. U psów z zaćmą najczęściej widzimy biały, szary lub niebieski refleks w źrenicy, zamiast klasycznego, czarnego odbicia. Pies ma problemy z poruszaniem się po ciemniejszych pomieszczeniach, ponieważ jego widzenie nocne jest bardzo ograniczone. Zmętnienie soczewki jest widoczne gołym okiem. Zdarza się, że zaćma objawia się także rumieniem wokół oka, zwłaszcza w przypadku zaćmy wtórnej, spowodowanej urazem.

Jeśli zauważymy u naszego psa objawy zaćmy, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii. Niestety, wiele osób bagatelizuje ten problem, uznając, że ze wzrokiem psa jest w porządku, ponieważ zwierzę bez problemu odnajduje zabawkę w trawie. Niestety, nawet jeśli zaćma nie spowodowała całkowitej ślepoty, pies widzi znacznie mniej niż zwykle i nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.

Leczenie zaćmy u psa

Leczenie zaćmy u psa jest zależne od przyczyny zmętnienia soczewki. W przypadku zaćm spowodowanych urazem, często konieczna jest interwencja chirurgiczna. Lekarz usuwa wówczas zmętniałą soczewkę i wszczepia soczewkę sztuczną, dzięki czemu pies odzyskuje wzrok. W przypadku zaćm wtórnych, związanych z chorobami ogólnoustrojowymi, na przykład cukrzycą, leczenie zaćmy u psa może być bardziej skomplikowane. W niektórych przypadkach zaleca się czekanie na ustabilizowanie choroby podstawowej, a dopiero potem przystąpienie do operacji.

Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie podjąć leczenie operacyjne. W niektórych przypadkach zaćma u psa jest objawem chorób, które nie nadają się do leczenia. Wówczas opiekunowie muszą nauczyć się żyć z faktem, że ich pupil jest niewidomy.

Zaćma u psa – dieta

Jeśli nasz pies cierpi na zaćmę, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii w kwestii zmiany diety. U psów cierpiących na zaćmę wtórną, spowodowaną przez chorobę ogólnoustrojową, dieta odgrywa bardzo ważną rolę. Dobrze zbilansowana dieta może pomóc w spowolnieniu rozwoju zaćmy, a w niektórych przypadkach nawet w cofnięciu zmian. Oprócz tego, opiekunowie powinni zadbać o to, by ich pies nie cierpiał na nadwagę, ponieważ otyłość u psów zwiększa ryzyko jej wystąpienia.

Jak wiedzieć, czy widzi?

Opiekunowie psów, u których zaobserwowano zaćmę zastanawiają się, jak sprawdzić, czy ich pupil nadal widzi. Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie tego stwierdzić. Nawet jeśli zauważymy poprawę w zachowaniu psa, nie oznacza to, że odzyskał on wzrok. Dlatego w każdym przypadku, w którym zaobserwujemy zmiany w widzeniu naszego psa, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Oprócz tego, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy pies nie zaczyna częściej wchodzić w kolizje z przedmiotami, czy niepewnie porusza się po terenie. Warto również wykonać testy, by dowiedzieć się, w jakim stopniu pies widzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *