Czy pies ma gruczoły potowe?

Czy pies ma gruczoły potowe?

Czy pies ma gruczoły potowe? To pytanie, które powraca jak bumerang i to wcale nie bez powodu! Odpowiedź na nie zaskoczy niejednego opiekuna czworonoga, który jest przekonany, że to właśnie gruczoły potowe odpowiadają za specyficzny zapach psa. Co tak naprawdę kryje się za tym zagadkowym pytaniem?

Gruczoły potowe u psa – czy pies je posiada?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – psy nie mają gruczołów potowych. Niektóre źródła podają, że gruczoły potowe u psa są jedynie na poduszkach łap, ale jest to nieprawda. Gruczoły potowe są przede wszystkim odpowiedzialne za termoregulację organizmu – to właśnie one odpowiadają za proces pocenia się i odprowadzania nadmiaru ciepła na zewnątrz. Warto zaznaczyć, że gruczoły potowe mają nie tylko ssaki, ale także niektóre ptaki i płazy. Znajdują się one w skórze, a ich wydzielina składa się w zdecydowanej większości z wody.

Psy z kolei, mają gruczoły łojowe, które są odpowiedzialne za produkcję łoju. Gruczoły te znajdują się w skórze psa, a ich wydzielina ma za zadanie chronić i nawilżać sierść, a także zapewniać ochronę przed drobnoustrojami. Oprócz tego, u psów znajdują się także gruczoły wonne, które mają za zadanie komunikację zapachową z innymi przedstawicielami gatunku. Gruczoły te znajdują się w okolicach otworu odbytowego, a ich wydzielina jest bardzo intensywna, a przez to specyficzna.

Czy pies się poci?

Nie, pies się nie poci. Jak już wspomnieliśmy, psy nie mają gruczołów potowych, dlatego nie potrafią się pocić. Warto jednak pamiętać, że zwierzęta domowe, a przede wszystkim psy, nie radzą sobie tak dobrze z nadmiarem ciepła jak ich dzicy kuzyni. W okresie letnim warto zadbać o to, by nasz pupil nie miał zbyt gęstej i długiej sierści. Pamiętajmy także o tym, by zwierzę w upał nie wychodziło na spacery w środku dnia i zawsze miało zapewniony dostęp do wody.

Jak pomóc psu w upał?

Jeśli nasz pupil nie radzi sobie z upałem, warto rozważyć zakup specjalnej kamizelki chłodzącej lub maty. Odpowiednio dobrane legowisko dla psa również może okazać się pomocne. Jeśli wybieramy się na spacer, pamiętajmy by pies nie musiał chodzić po rozgrzanym asfalcie lub betonie. Warto także rozważyć skrócenie futra u naszego pupila, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z rasą, która ma tendencję do przegrzewania się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *