Chora wątroba u psa jest dość często spotykanym problemem. Wątroba jest bardzo ważnym narządem trawiennym i odpowiadającym za detoksykację. Dlatego, gdy pies ma problemy z wątrobą, należy podjąć odpowiednie kroki, aby poprawić jego samopoczucie. Jak rozpoznać, że pies ma problemy z wątrobą? Na co zwrócić uwagę?
Przyczyny choroby wątroby u psa
Przyczyn problemów z wątrobą może być wiele. Niestety, w przeważającej liczbie są to choroby, do których dochodzi na skutek nieprawidłowego żywienia lub długotrwałego przyjmowania leków. Do najczęstszych przyczyn chorób wątroby u psa należy tłuszczak wątrobowy, nieprawidłowa dieta, pasożyty, infekcje wątroby, glikogenoza, marskość wątroby oraz uszkodzenia wątroby spowodowane przyjmowaniem leków. Zdarza się również, że przyczyną choroby jest wrodzona wada rozwojowa lub nowotwór.
Jak rozpoznać, że pies ma problemy z wątrobą?
Wiele zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku, gdy pies ma problemy z wątrobą objawiające się jedynie dyskomfortem, zauważyć możemy spadek apetytu, wymioty, biegunkę, nadmierne pragnienie oraz senność.
W bardziej zaawansowanych przypadkach, gdy doszło już do marskości wątroby u psa lub uszkodzenia wątroby spowodowanego nowotworem, możemy zaobserwować pogorszenie kondycji psa, wzrost temperatury, krwotoki oraz zaburzenia neurologiczne. W skrajnych przypadkach pies z chorą wątrobą może nawet popaść w śpiączkę.
Jak leczyć chorą wątrobę u psa?
Leczenie chorób wątroby u psa zawsze zależy od konkretnego przypadku i przyczyny dolegliwości. W pierwszej kolejności konieczne jest wykonanie odpowiednich badań, które pozwolą na postawienie diagnozy. W zależności od wyników, weterynarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań, takich jak USG jamy brzusznej, morfologii, badań biochemicznych, a także pomiaru aktywności enzymów wątrobowych. W niektórych przypadkach niezbędna będzie również biopsja wątroby.
W zależności od przyczyny choroby, leczenie może przebiegać na kilku płaszczyznach. W przypadku tłuszczaka wątroby u psa, a także w przypadku nieprawidłowej diety i pasożytów, należy wprowadzić odpowiednie zmiany żywieniowe. W przypadku, gdy przyczyną choroby jest infekcja, konieczne będzie podanie antybiotyku. W leczeniu chorób wątroby u psa często stosuje się również różnego rodzaju leki wspomagające oraz kroplówki.
Nie należy bagatelizować problemów z wątrobą u psa. Jest to bardzo ważny narząd, który odpowiada za szereg procesów w organizmie. Zaniedbanie leczenia chorób wątroby u psa może skutkować poważnymi powikłaniami oraz śmiercią zwierzęcia. Każdy objaw, który może wskazywać na problemy z wątrobą, powinien skłonić nas do szybkiej wizyty u weterynarza.