Kości, a konkretniej szpik jest dla psa nie tylko przysmakiem, ale i ważnym elementem diety. To naturalne źródło wapnia, bez którego nasz czworonóg nie mógłby cieszyć się zdrowiem i pełnią sił. W jaki sposób podawać kości psu i czy surowe kości dla psa są bezpieczne? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat, by zapewnić swojemu pupilowi zdrową dietę!
Czy psy mogą jeść kości?
Kość dla psa to temat, który wzbudza wiele kontrowersji. Choć dla jednych to przysmak, który pies powinien dostawać regularnie, dla innych – przyczyna problemów zdrowotnych. Dlaczego tak się dzieje?
Wszystko zależy od rodzaju i sposobu podania kości. Wbrew powszechnie panującej opinii, nie każda kość jest odpowiednia dla naszego psa. Nigdy nie powinniśmy podawać kości gotowanych, ponieważ po ugotowaniu stają się one kruche i szkodliwe dla przewodu pokarmowego psa. Jeśli nasz pies spożyje taką kość, może skończyć się to niestety wizytą u weterynarza.
Zdecydowanie bezpieczniejsze są surowe kości, które pozwolą psu na naturalne wyczyszczenie zębów i dostarczą niezbędnego wapnia. Ważne, by podawać je w odpowiedniej wielkości i dopasować do potrzeb naszego czworonoga. Pamiętajmy również, by kość dla psa nigdy nie była za mała, a nasz pupil podczas gryzienia nie miał okazji do połknięcia większego kawałka.
Kość dla psa – szpikowa, wołowa czy świńska?
Choć dla nas może być to trudne do ogarnięcia, nie każda surowa kość jest odpowiednia dla naszego psa. Zdecydowanie najlepsza dla naszego czworonoga będzie szpikowa kość wołowa, która poza zabawą i smakiem, dostarczy naszemu psu również niezbędnego wapnia.
Mimo to, niektórzy wciąż decydują się na podawanie psu kości wieprzowych. To bardzo niebezpieczne, ponieważ kość wieprzowa jest dużo delikatniejsza i bardziej krucha, co oznacza, że pies bardzo łatwo może odgryźć od niej większy kawałek, który później zrobi mu krzywdę. Zdecydowanie lepiej postawić na kość wołową, by zapewnić psu zdrową i bezpieczną zabawę.
Kość dla psa – o czym warto pamiętać?
Mimo że surowa kość dla psa jest bardzo zdrowa i pożywna, nie zawsze możemy ją podać naszemu pupilowi. Warto zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie czworonogi poradzą sobie z gryzieniem kości, a niektóre nawet z powodu zbyt dużego pobudzenia mogą zachować się agresywnie w jej pobliżu.