To pytanie zadaje sobie wielu opiekunów, którzy chcą zadbać o zdrowie swojego czworonoga. Wielu właścicieli zdumiewa fakt, że niektóre warzywa, owoce, czy nawet zioła, które są powszechnie stosowane w domowej kuchni, mogą zaszkodzić czworonogowi. Czy jabłka dla psa są bezpieczne? Jakie są właściwości tego owocu i w jaki sposób powinno się go podawać psu? Odpowiadamy!
Jabłka to jedne z najpopularniejszych owoców, które znajdziemy w polskich sadach. Słyną z niezwykłego smaku, a co najważniejsze – są bardzo zdrowe. Jabłka są niezwykle pożywne, a ponadto zawierają wiele witamin i minerałów, które wpływają korzystnie na nasz organizm. Zawierają m.in. witaminy z grupy B, witaminę C, E oraz A, a także żelazo, potas, fosfor, wapń i magnez. Oprócz tego w składzie jabłek znajdziemy błonnik, który wpływa korzystnie na perystaltykę jelit, a także pektyny, które pomagają oczyszczać organizm z toksyn. Z tego powodu jabłka są polecane jako dodatek do diety osób, które chcą schudnąć, a także cierpią na zaburzenia trawienia.
Czy psy mogą jeść jabłka?
Okazuje się, że tak. Owoce te są niezwykle zdrowe także dla naszych czworonogów. Jabłka dla psa mogą stanowić przekąskę, jednak warto pamiętać, by podawać je w umiarkowanych ilościach. Oprócz błonnika, pektyn i witamin, jabłka zawierają również cukier. Z tego powodu nadmiar tego owocu w diecie czworonoga może prowadzić do powstawania nadwagi, a także problemów z zębami. Oprócz tego, jeśli nasz pies ma problemy z trawieniem, jabłka również mogą być nie wskazane. Dlatego zanim zdecydujemy się na dodanie tego owocu do diety czworonoga, warto skonsultować się z weterynarzem.
Jak podawać jabłko psu?
Jeśli nasz pupil nie ma problemów z trawieniem, jabłka mogą stanowić zdrową przekąskę. Oczywiście, zanim zdecydujemy się podać psu jabłko, powinniśmy zadbać o to, by było ono odpowiednio przygotowane. W żadnym wypadku nie powinniśmy podawać naszemu czworonogowi pestek, ani gniazd nasiennych, które znajdują się w środku owocu. Zawierają one amygdalinę, która w kontakcie z żołądkiem zwierzęcia zamienia się w cyjanowodór – silny trujący gaz. Dlatego przed podaniem psu, jabłko powinno być obrane, pozbawione pestek, a następnie pokrojone na mniejsze kawałki.
Warto pamiętać, by jabłka podawać psu w umiarkowanych ilościach. Nie powinno się przekraczać dziennie 1-2 plasterków jabłka dla psa.