Zatwardzenie u psa, jak rozpoznać?

Zatwardzenie u psa, jak rozpoznać?

Zatwardzenie u psa, jak rozpoznać? – to pytanie zadaje sobie wielu opiekunów, którzy zauważają, że pies ma problemy z oddawaniem kału. Zatwardzenie u psa, zwane także zaparciami, jest dość powszechnym problemem, z którym mierzą się zarówno młode, jak i starsze psy. Jakie są przyczyny zaparć u psa, jak je rozpoznać i w jaki sposób im zaradzić?

Zatwardzenie u psa, jak rozpoznać?

Zatwardzenie u psów może mieć różnorodne podłoże. Wielu opiekunów zadaje sobie pytanie, czy zaparcia u psa mogą być spowodowane przez pasożyty? Owszem, zatwardzenie u psa może być wynikiem zarażenia robakami, jednak nie jest to jedyna przyczyna. Zaparcia u psa mogą być również wynikiem zbyt rzadkiego ruchu, zbyt szybkiego przeżuwania pożywienia, braku dostępu do świeżego powietrza, zbyt małej ilości wypijanej wody, a także bólu, stresu, czy strachu. Zdarza się również, że zaparcia u psa wynikają z mechanicznych przyczyn – zjedzenia przez psa obcego przedmiotu, który utknął w jelitach.

Co zrobić, by zaparcia minęły?

W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z zaparciami u psa, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u weterynarza. Wielu opiekunów zadaje sobie pytanie, jak pomóc psu z zatwardzeniem, by uniknąć wizyty u specjalisty. Zdarza się, że zaparcia u psa można wyleczyć w domu, podając psu łyżeczkę oliwy z oliwek, lub masła, które pomoże śliskiej treści w jelicie przedostać się na zewnątrz. Niestety, nie zawsze jest to skuteczne.

Diagnoza

W przypadku, gdy zauważymy, że nasz pies ma problemy z oddawaniem kału, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii. Specjalista, po zebraniu wywiadu i wykonaniu badania fizykalnego, będzie mógł zlecić wykonanie dodatkowych badań. W przypadku, gdy podejrzewane są przyczyny mechaniczne, niezbędne będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, a w sytuacji, gdy przyczyną zaparć są pasożyty, konieczne będzie wykonanie badania kału. Jeśli zatwardzenie u psa wynika z problemów neurologicznych, konieczne może być wykonanie rezonansu magnetycznego.

Zatwardzenie u psa, jak rozpoznać? Jakie badania wykonać?
W przypadku, gdy nasz pies ma problemy z oddawaniem kału, warto zrobić badanie kału na pasożyty, a także na obecność krwi utajonej i białka. Ponadto, w przypadku, gdy podejrzewane są przyczyny mechaniczne, konieczne może okazać się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, a w przypadku problemów neurologicznych, rezonansu magnetycznego.

Jak wygląda leczenie zaparć u psa?

Leczenie zaparć u psa jest ściśle związane z diagnozą i ustaleniem przyczyny problemów. W pierwszej kolejności, w przypadku, gdy podejrzewane są przyczyny mechaniczne, konieczne może okazać się zastosowanie leczenia zachowawczego, polegającego na podawaniu psu środków śluzujących, które pomogą zmiękczyć masę kałową i ułatwią jej wydostanie się na zewnątrz. W niektórych przypadkach konieczne jest także chirurgiczne usunięcie obcego przedmiotu z jelit. W przypadku, gdy zaparcia u psa są wynikiem problemów neurologicznych, konieczne jest zastosowanie leczenia przyczynowego, a także fizjoterapii.

Warto również wspomnieć, że w niektórych przypadkach, zwłaszcza w przypadku starszych psów, zatwardzenie u psa może wynikać z przyczyn dietetycznych. Wówczas, często w ramach leczenia zaleca się zmianę diety, na specjalnie dobraną, pełnowartościową karmę, lub wdrożenie suplementacji diety o odpowiedniej dawce błonnika.

Jak długo trwają zaparcia u psa?

Czas trwania zaparć u psa jest ściśle związany z przyczyną problemów. W przypadku, gdy mamy do czynienia z przyczynami dietetycznymi lub zbyt rzadkim ruchem, zatwardzenie u psa może minąć nawet po kilku godzinach. W sytuacji, gdy przyczyną zaparć są problemy neurologiczne, albo mechaniczne, a także w przypadku chorób ogólnoustrojowych, zaparcia u psa mogą trwać nawet kilka dni. W takich sytuacjach ważna jest regularna kontrola stanu psa, a także konsultacja z lekarzem weterynarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *