Objawy alergii u psa - informacje

Objawy alergii u psa - informacje

Alergia u psa to dość często spotykany problem, z którym zmagają się właściciele czworonogów. Alergia może pojawić się zarówno u szczeniaka, jak i u psa dorosłego. Na alergię u psa narażone są wszystkie rasy, jednak większe ryzyko wystąpienia alergii mają psy rasowe. Dowiedz się, jak rozpoznać, że pies cierpi na alergię, z czego może wynikać oraz jak pomóc psu.

Co to jest alergia?

Alergia to reakcja organizmu na zwykłe i nieszkodliwe substancje. U psów mogą pojawić się alergie pokarmowe, na sierść i roztocza, a także na kurz, pyłki roślin, grzyby, pleśń, aerozole, preparaty chemiczne i wiele innych. Objawy alergii u psa mogą być różne i zależą od rodzaju uczulenia oraz od tego, jak długo trwa kontakt z alergenem. Alergia może pojawić się zarówno w określonym momencie, jak i przez cały rok, jeśli pies ma kontakt z alergenem, który występuje stale w otoczeniu.

Na co zwrócić uwagę?

W przypadku psów, objawy alergii mogą być różne. Często są one związane z powtarzającymi się problemami skórnymi – występuje świąd u psa, częste drapanie, zaczerwienienia, łysienie, grudki i strupki na skórze, a także pieczenie uszu i podrażnienia w okolicach odbytu. Alergia u psa może objawiać się także zaparciami, biegunką, wymiotami, kichaniem, zatkany nos, wodnistymi oczami, a także sporym osadzaniem się woskowiny w uszach.

Zdarzają się także objawy nietypowe, takie jak zaburzenia zachowania u psa, tzw. alergia behawioralna, która objawia się lękiem, nadmiernym podnieceniem, depresją, agresją czy częstym oddawaniem moczu. Jest to zjawisko stosunkowo rzadkie, jednak nie można go bagatelizować.

Warto zauważyć, że nie zawsze objawy alergii u psa objawiają się jednoznacznie. Czasem pies, który ma problemy skórne, cierpi na alergię pokarmową, a nie atopową, jak sądzą niektórzy opiekunowie.

Jak rozpoznać, że pies cierpi na alergię?

Jeśli zauważymy u naszego pupila objawy alergii, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza. Warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań będzie w stanie postawić trafną diagnozę.

Istnieją jednak pewne sposoby, które mogą pomóc nam w zdiagnozowaniu alergii u psa. Jeśli zauważymy, że objawy nasilają się po wyjściach na dwór, prawdopodobnie mamy do czynienia z alergią wziewną. Jeśli problem pojawia się po posiłkach, warto podejrzewać alergię pokarmową. Jeśli nasz czworonóg cierpi na alergię na sierść, zauważymy to po tym, jak często nasz pies się wylizuje, a także po zaczerwienionych łapkach i nadmiernym linieniu.

Jakie badania robi się u psa z alergią?

Aby móc w pełni zdiagnozować alergię u psa, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań. Obecnie najczęściej stosowaną metodą jest test ELISA na alergię, który pozwala zidentyfikować, na co dokładnie pies jest uczulony. Badanie wykonuje się z krwi psa, a wynik pozwala na ustalenie, jakie alergeny są odpowiedzialne za wystąpienie objawów alergii u czworonoga.

Leczenie alergii u psa

Leczenie alergii u psa jest zależne od tego, na co dokładnie pies jest uczulony. W przypadku alergii pokarmowej, leczenie jest stosunkowo proste – należy wprowadzić dietę eliminacyjną, polegającą na wyeliminowaniu z jadłospisu psa alergenów, na które reaguje. Czasem jednak konieczne jest stosowanie farmakoterapii, by zlikwidować objawy alergii pokarmowej. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nadmierny świąd u psa, z powodu alergii, może prowadzić do poważnych problemów skórnych i zakażeń wtórnych.

W przypadku alergii wziewnej, leczenie jest zdecydowanie bardziej skomplikowane. Oprócz unikania alergenów, które znajdują się w naszym otoczeniu, konieczne jest zazwyczaj podawanie zastrzyków, które mają na celu zmniejszenie wrażliwości organizmu na alergeny. Jest to długi proces, który trwa zazwyczaj od kilku miesięcy do kilku lat. W tym czasie należy regularnie wykonywać testy, by dostosowywać dawkę leku do aktualnego stanu zdrowia czworonoga.

Leczenie alergii u psa za pomocą zastrzyków wymaga od opiekuna dużej dozy systematyczności. Należy liczyć się z tym, że przez pierwsze miesiące podawania zastrzyków, objawy alergii u psa mogą się nasilać, a stan czworonoga może ulec pogorszeniu. Dopiero po około roku stosowania desensybilizacji powinniśmy zauważyć poprawę. W niektórych przypadkach konieczne jest również podawanie leków przeciwhistaminowych, by złagodzić objawy alergii.

Leczenie alergii u psa domowymi sposobami

W sieci można znaleźć wiele domowych sposobów na alergię u psa. Niestety, nie zawsze przynoszą one oczekiwanych skutków. W przypadku, gdy mamy do czynienia z objawami alergii u psa, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Nieleczone alergie mogą powodować poważne problemy zdrowotne, a w efekcie prowadzić nawet do groźnych powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *