Niedoczynność tarczycy u psa, zwana także hipotyreoza, to schorzenie, które w ostatnich latach stało się bardzo popularne wśród właścicieli zwierząt. Powodem tego stanu rzeczy jest zwiększona świadomość opiekunów oraz lepsza diagnostyka. Mimo że hipotyreoza u psa to dość powszechne schorzenie, to wciąż sporo osób nie zdaje sobie sprawy z objawów, jakie mogą na nią wskazywać. Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy u psa?
Czym jest niedoczynność tarczycy u psa?
Tarczyca to gruczoł endokrynny, który znajduje się u psów w okolicy krtani. Jego zadaniem jest produkcja hormonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W przypadku wystąpienia hipotyreozy, dochodzi do zaburzenia wydzielania hormonów tarczycy, co powoduje, że zwierzę cierpi na niedobór hormonów.
Niedoczynność tarczycy u psa może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Hipotyreoza pierwotna jest wynikiem uszkodzenia gruczołu tarczycy, co prowadzi do zmniejszenia produkcji hormonów. Z kolei wtórna hipotyreoza u psa jest wynikiem uszkodzenia przysadki lub podwzgórza, co prowadzi do zmniejszenia wydzielania tyreotropiny (TSH), czyli hormonu stymulującego tarczycę.
Niedoczynność tarczycy u psa – przyczyny
Najczęstszą przyczyną hipotyreozy u psów jest proces autoimmunologiczny, który prowadzi do zniszczenia komórek tarczycy. Oprócz tego, niedoczynność tarczycy u psa może pojawić się w wyniku guza tarczycy, nieprawidłowości rozwojowych, a także w wyniku zabiegu usunięcia tarczycy lub jego części.
Wystąpienie hipotyreozy u psa może również wiązać się z dietą i chorobami przewlekłymi. Badania wykazały, że psy karmione głównie suchym pokarmem, a także psy ras dużych i olbrzymich są bardziej narażone na wystąpienie hipotyreozy.
Niedoczynność tarczycy u psa – objawy
Objawy hipotyreozy u psa zależą od stopnia niedoboru hormonów i od czasu trwania choroby. W pierwszym okresie, gdy dochodzi do spadku produkcji hormonów, zwierzę może wykazywać objawy przypominające nadczynność tarczycy. Niestety, w odróżnieniu od ludzi, u których nadczynność tarczycy objawia się utratą wagi, u psów dochodzi do przyrostu masy ciała. W pierwszym okresie choroby może również wystąpić wzmożone pragnienie i apetyt, a także biegunka.
Niedoczynność tarczycy u psa – objawy psychiczne
W miarę rozwoju choroby, kiedy niedobór hormonów tarczycy staje się bardziej odczuwalny, pojawiają się objawy ze strony układu nerwowego. Pies cierpiący na hipotyreozę może być ospały, apatyczny, a także wykazywać oznaki depresji. Oprócz tego, widoczne mogą być zaburzenia pamięci, a także problemy z koncentracją. Często zdarza się, że pies z hipotyrezą jest nadpobudliwy i lękliwy, a nawet agresywny.
Niedoczynność tarczycy u psa – objawy skórne
Objawy ze strony skóry towarzyszą niemal każdemu psu cierpiącemu na hipotyrezę. Przede wszystkim, pies z niedoczynnością tarczycy ma problemy z sierścią. Jest ona matowa, wypadająca, a czasem może nawet zdarzać się łysina. Oprócz tego, może pojawić się łojotok, a także łuszczenie się skóry. Pies z hipotyrezą ma również skłonność do powstawania stanów zapalnych skóry, a także grzybic.
Niedoczynność tarczycy u psa – objawy fizyczne
Poza problemami ze sierścią, choroba może objawiać się również obrzmieniem węzłów chłonnych. W miarę rozwoju hipotyreozy u psa dochodzi również do zmiany budowy mięśni. Zwierzę traci masę mięśniową, co może prowadzić do sztywności ruchów, a nawet chwiejnego chodu. Oprócz tego, u psów z hipotyreozą można zauważyć powiększenie wątroby, a także zmiany w pracy serca.
Jak wygląda diagnostyka hipotyreozy u psa?
Jeśli u psa pojawią się objawy wskazujące na hipotyreozę, należy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza. Na podstawie objawów klinicznych, badania palpacyjnego oraz badania krwi, można podejrzewać wystąpienie niedoczynności tarczycy u psa. W diagnostyce pomocne mogą być również badania moczu, a także USG tarczycy, badanie poziomu trójglicerydów, profil lipidowy i badanie kortyzolu.
Najbardziej miarodajnym badaniem diagnostycznym jest test na obecność przeciwciał przeciwtarczycowych, który pozwala stwierdzić, czy hipotyreoza u psa ma podłoże autoimmunologiczne. Jeśli wynik tego badania jest dodatni, mamy do czynienia z chorobą pierwotną, a nie wtórną.
Jak leczyć hipotyreozę u psa?
Leczenie hipotyreozy u psa jest dość proste i polega na suplementacji hormonów tarczycy. Początkowo, zwierzę powinno być obserwowane co dwa miesiące, w celu oceny efektów terapii. W tym czasie konieczne są kontrolne badania krwi. Dopiero po uzyskaniu prawidłowego poziomu hormonów tarczycy i ustabilizowaniu się samopoczucia, częstotliwość wizyt kontrolnych może ulec zmniejszeniu.
Ważne jest, aby w trakcie leczenia stosować dietę bogatą w składniki odżywcze, a także unikać stresu, gdyż może on powodować wahania poziomu hormonów tarczycy u psa.