Jako opiekunowie czworonogów powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na ich zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Wiele psich dolegliwości, które nie mają swojego źródła w chorobie somatycznej, wynika z tego, że nasz pupil źle się czuje. Pies może odczuwać lęk, niepokój, a także stres, z którym nie zawsze potrafi sobie poradzić. Jakie są objawy stresu u psów i jak sobie z nimi radzić?
Stres u psów
Stres to reakcja organizmu na bodziec zewnętrzny, który powoduje, że nasz organizm zaczyna działać w nieco inny sposób niż zwykle. U ludzi stres zwykle kojarzy się z czymś złym – zdarzeniem, które nas przytłacza i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. U psów jest to nieco inna sprawa. Stres może towarzyszyć pupilowi w każdej sytuacji, w której nie czuje się pewnie. Często pojawia się w nowych sytuacjach, w kontakcie z obcymi czy innymi psami, a także w czasie burz i fajerwerków. Oprócz tego, pies może odczuwać stres w sytuacjach, w których nie jest on potrzebny – na przykład w czasie treningów, wizyt u weterynarza czy w sytuacjach, w których właściciel nie jest obok. Długotrwały stres u psa powoduje szereg dolegliwości zarówno psychicznych, jak i fizycznych, dlatego bardzo ważne jest, by zauważyć te objawy i podjąć odpowiednie kroki, by zwierzę mogło się zrelaksować.
Jakie są objawy stresu u psów?
Objawy stresu u psów są różne i zależą zarówno od charakteru psa, jak i od sytuacji, w której on się pojawia. Najczęściej zauważamy je w postaci zachowań lękowych – pies może szukać ucieczki, ukrywać się, a także zaczynać wyć, piszczeć czy szczekać. Oprócz tego, dolegliwości stresowe u psa mogą objawiać się także nadmiernym drapaniem, gryzieniem łap, ogona czy mebli. Bardzo często widać także nadmierne ślinienie, biegunkę, zatkane uszy, zawieszone ogony, wytrzeszcz oczu, a także białe tęczówki. Niektóre psy w czasie stresu mogą również zacząć szybko oddychać, a także odczuwać ból w okolicach gardła. Jeśli objawy stresu u psa są bardzo nasilone, może dojść nawet do całkowitej utraty kontroli nad ciałem.
Jeśli chodzi o objawy stresu u psów w domu, bardzo często zdarza się, że widać je w postaci wokalizacji, wycia lub szczekania w naszym kierunku.
Objawy stresu u psa – jak sobie radzić?
Jeśli zauważymy, że nasz pupil odczuwa stres, bardzo ważne jest, by nie lekceważyć tego problemu. Choć zdarzają się sytuacje, w których dolegliwości stresowe u psa mijają same, nie powinniśmy na to liczyć. Najważniejsze jest to, by nie traktować lęku naszego psa jako „kaprysu” czy „zachcianki”. Warto dowiedzieć się, jakie są objawy stresu u psów i zwrócić uwagę na to, co wywołuje takie zachowanie.
Jeśli zauważymy, że nasz pies odczuwa stres, powinniśmy starać się jak najszybciej usunąć bodziec, który go wywołuje. Jeśli jesteśmy w domu, powinniśmy przede wszystkim zapewnić naszemu pupilowi spokój – nie zmuszać go do kontaktu z nami, nie krzyczeć ani nie podnosić głosu, a także nie przesadzać z pieszczotami. Dobrym pomysłem może być także stworzenie swojemu pupilowi kąta, w którym będzie mógł się schować i poczuć się bezpiecznie. Warto zapewnić mu tam kocyk czy legowisko, a także postawić w pobliżu miskę z wodą i smakołykiem.
Jeśli stres u psa jest związany z obecnością obcego człowieka, innego zwierzaka czy określonym miejscem, powinniśmy go stopniowo przyzwyczajać do tego bodźca. W tym celu najlepiej jest skontaktować się z behawiorystą, który pomoże nam opracować plan treningowy. Ważne jest, by tego rodzaju ćwiczeń nie przeprowadzać w sytuacji, w której pies jest przerażony – wtedy lepiej jest zapewnić mu spokój i schronienie.