Tasiemce, inaczej niektóre pasożyty z rodziny Tasiemców (Cestoda) to nic innego jak inwazyjne, pasożytnicze robaki, które mogą zasiedlać jelita naszych czworonogów. Najczęściej tasiemiec u psa pojawia się po spożyciu nieprzetworzonego mięsa, wątróbki czy ryby. W jaki sposób można rozpoznać obecność tego pasożyta u psa i jak go skutecznie zwalczyć?
Tasiemiec u psa – jak pies się zarazi?
Tasiemce u psów mogą pojawić się w wyniku zjedzenia mięsa surowego, ryb, wątróbki czy padliny. Nieprzetworzone mięso jest najczęstszą przyczyną pojawienia się tasiemca u psa. Robaki, które znajdują się w mięsie są w stadium jaja (występujące w mięsie nieprzetworzonym) i cyst (przechowywane w mięśniach żywiciela). Tasiemiec u psa może pojawić się również w wyniku spożycia małych zwierząt np. szczurów, myszy czy królików.
Tasiemiec u psa – objawy
W większości przypadków objawy tasiemca u psa są dość specyficzne, a ich obecność jest zależna od stadium zaawansowania choroby. W początkowej fazie tasiemiec u psa nie daje żadnych symptomów, dlatego trudno jest zauważyć infekcję. Najczęściej pierwsze objawy zauważalne są dopiero po dłuższym czasie, a od momentu zarażenia do ich wystąpienia może minąć nawet kilka miesięcy.
Pierwszym objawem tasiemca u psa jest widoczny w kale tasiemiec. Dlatego, jeśli zauważymy w kale białe lub kremowe elementy, powinniśmy skonsultować się z weterynarzem. Objawem tasiemca u psa może być także zaczerwieniona okolica odbytu, świąd w okolicach odbytu, osłabienie, utrata apetytu, wymioty, biegunka, a także widoczne w kupie fragmenty błony śluzowej jelita.