Jakie są objawy i co powinien zrobić opiekun, by pomóc swojemu pupilowi? Sprawdź, jak przebiega ciąża urojona u psa i jak jej zapobiec.
Przyczyny ciąży urojonej
Ciąża urojona u psa, określana również jako zespół rzekomej ciąży u suki, jest schorzeniem psychicznym, które polega na mimowolnym naśladowaniu zachowań ciężarnej suki. Do ciąży urojonej u psów dochodzi zazwyczaj w okresie cieczki, kiedy w organizmie zwierzęcia dochodzi do gwałtownych zmian hormonalnych. U niektórych suczek dochodzi do niej nawet po zakończeniu cieczki, natomiast niejednokrotnie do ciąży urojonej dochodzi po sterylizacji psa.
Na rozwój ciąży urojonej u psów wpływa zarówno kondycja psychiczna zwierzęcia, jak i okresowe zmiany w gospodarce hormonalnej. Częściej do ciąży urojonej u psa dochodzi u przedstawicielek ras małych i towarzyskich, u których w przeszłości obserwowano występowanie ciąży rzeczywistej, jednak z jakiegoś powodu nie doszło do zapłodnienia. U psów ras dużych i olbrzymich oraz u psów sportowych ciąża urojona jest rzadziej spotykanym zjawiskiem.
Objawy ciąży urojonej
Ciąża urojona u psa, zwana również rzekomą ciążą, zazwyczaj objawia się w okresie 6-10 tygodnia od pierwszego dnia cieczki. W tym czasie u suczki obserwujemy zmiany w zachowaniu, które są charakterystyczne dla ciąży. Pies staje się apatyczny, marudny, nie ma ochoty na zabawę, a jego apetyt może ulec zmniejszeniu. Mogą pojawić się wymioty oraz biegunka. Do objawów ciąży urojonej u psów zalicza się również wydzielanie mleka.
Jak zapobiec ciąży urojonej u psa?
Zdecydowanie najlepszym sposobem na zapobieganie ciąży urojonej u psów jest sterylizacja. W ten sposób skracamy okres życia suki, w którym może dojść do wystąpienia ciąży urojonej, a co za tym idzie, wydłużamy oczekiwaną długość życia zwierzęcia. Po sterylizacji dochodzi do całkowitego zaniku okresowych zmian hormonalnych, co eliminuje problem ciąży urojonej u psa.
Jeśli jednak ze względów zdrowotnych lub rasy nie możemy poddać zwierzęcia zabiegowi sterylizacji, warto pomyśleć o odpowiedniej opiece. W okresie cieczki oraz w kilka tygodni po jej zakończeniu warto ograniczyć aktywność fizyczną psa, by uniknąć problemów związanych z wystąpieniem ciąży urojonej. Jeśli już do niej doszło, należy jak najszybciej zgłosić się do lecznicy, by uniknąć powikłań.