Nie od dzisiaj wiadomo, że feromony są istotnym elementem w życiu zwierząt. Mają one wpływ na zachowania społeczne, rozrodcze oraz emocje. W przypadku psów, zastosowanie feromonów syntetycznych w terapii behawioralnej okazuje się strzałem w dziesiątkę. Jakie są rodzaje feromonów i w jaki sposób działają na psy? Zapraszamy do lektury!
Feromony u psa
Feromony są substancjami chemicznymi wytwarzanymi przez zwierzęta, które mają na celu komunikację. W przeciwieństwie do zmysłów, za pomocą których zwierzęta odbierają bodźce z otoczenia, węch, wzrok, słuch, dotyk i smak, feromony nie są wyczuwalne dla ludzi. Nie mają one charakterystycznego zapachu, a ich funkcja jest odbierana bezpośrednio przez mózg.
Feromony u psów są wytwarzane przez gruczoły znajdujące się na opuszce ogonowej, odbycie, poduszkach łap, w okolicach pyska i w zewnętrznych narządach rozrodczych. Wszystkie one służą komunikacji z innymi psami, jednak feromony wytwarzane przez poduszki łap są jednocześnie wydzielane do środowiska, a ich funkcja jest bardziej złożona.
Feromony u psa odgrywają istotną rolę w procesie społecznej integracji. W ten sposób zwierzaki komunikują się ze sobą, wyrażają emocje, informują o swoim stanie zdrowia, oznaczają terytorium, a także przekazują informacje o swoim właścicielu. Wszystko to sprawia, że feromony u psa są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania zwierząt.
Feromony dla psów w terapii
W terapii behawioralnej coraz częściej wykorzystuje się feromony syntetyczne. Ich działanie polega na symulacji naturalnych substancji wytwarzanych przez zwierzęta, które mają za zadanie uspokoić psa. W ten sposób można łatwiej poradzić sobie z problemami z zachowaniem, lękiem, agresją czy niepokojem. Co ważne, feromony dla psów nie mają żadnego negatywnego wpływu na zwierzę, dlatego są one polecane nawet w przypadku zdrowych psów, by pomóc im w radzeniu sobie ze stresem.
Feromony dla psów są dostępne w kilku formach. W przypadku zwierząt domowych najczęściej stosuje się spraye, które aplikuje się na posłanie, koc, transporterek lub inne miejsca, w których przebywa zwierzak. Oprócz tego, feromony dla psów są dostępne w postaci zniczy, sprzętu do waporyzacji, a także w formie obroży. W ten sposób można z łatwością wprowadzić terapię do codziennego życia psa, bez konieczności regularnego psikania sprayem.
Kiedy zastosować feromony dla psa?
Feromony dla psów znajdują swoje zastosowanie w wielu przypadkach. Warto zastanowić się nad ich zastosowaniem w momencie, gdy zwierzak przejawia nadmierne lęki, niepokój czy agresję. Często terapia feromonami okazuje się pomocna także w przypadku problemów behawioralnych, takich jak ucieczki, tzw. separacja czy niekontrolowane sikanie. Znajdują one również zastosowanie w terapii u zwierząt, które przejawiają lęk przed wizytą u weterynarza, a także w przypadku agresji między zwierzętami w jednym domu.
Warto rozważyć zastosowanie feromonów w chwili, gdy do domu wraca nowy członek rodziny, a także w sytuacji, gdy zwierzak zaczyna przejawiać oznaki lęku, a my nie mamy możliwości zlokalizowania źródła problemu.
Feromony dla psa – jak działają?
Wydzielane przez gruczoły zapachowe feromony wpływają na specyficzne obszary w mózgu, odpowiadające za emocje. W ten sposób dochodzi do uaktywnienia naturalnych mechanizmów przeciwlękowych, które sprawiają, że pies jest bardziej odprężony. Co ważne, terapia feromonami nie wpływa na zachowanie zwierzaka – nie jest substytutem treningu, a jedynie wspomagającym elementem w terapii.
Feromony u psa – kiedy są wydzielane?
Feromony u psa są wytwarzane przez całe życie zwierzęcia. Jednak to ich ilość, a także skład i sposób komunikacji, który zmienia się w zależności od okoliczności. Największe ilości feromonów są wytwarzane w okolicach odbytu, opuszki ogonowej i w pysku.