Paszport dla psa to dokument, który musi posiadać każdy czworonóg podróżujący poza granicami Polski. Niezależnie od tego, czy wybieracie się na wakacje samolotem, pociągiem, czy autem, paszport dla psa jest obowiązkowy. Jak go uzyskać i co powinno się w nim znaleźć?
Paszport dla psa – kiedy jest obowiązkowy?
Paszport dla psa to dokument, który jest wymagany, gdy zwierzę przekracza granicę Polski. Takie przepisy dotyczą całej Unii Europejskiej, dlatego paszport dla psa jest niezbędny również w przypadku wypadów do Niemiec, Czech, Słowacji czy innych sąsiadujących krajów.
Jeśli wybieramy się na wakacje do innych krajów, należy zawsze sprawdzić, jakie wymagania obowiązują w danym państwie.
Paszport dla psa – co powinno się w nim znaleźć?
Paszport dla psa to dokument, który zawiera podstawowe dane o zwierzęciu. W paszporcie powinny znaleźć się informacje takie jak:
- imię psa
- rasa
- właściciel
- numer chipa lub numer tatuażu
- data urodzenia
- daty szczepień
- daty odrobaczeń
- ewentualne notatki
- podpis weterynarza
Paszport dla psa – gdzie go uzyskać?
Paszport dla psa można załatwić w wielu punktach weterynaryjnych. Aby uzyskać paszport, należy udać się z psem do lecznicy, która wystawia paszporty. Konieczna jest obecność psa oraz dokumentów potwierdzających tożsamość właściciela.
Paszport dla psa – jak wygląda procedura?
Paszport dla psa można załatwić stosunkowo szybko. Wystarczy udać się z psem do lecznicy, wypełnić niezbędne dokumenty i dostarczyć wszystkie niezbędne dane. Następnie weterynarz wypełni paszport, wpisze dane zwierzęcia i właściciela, a także podpisze się pod dokumentem.
Jeśli nasz pies nie ma jeszcze mikroczipa, w trakcie wizyty u weterynarza zostanie on wszczepiony. Następnie pies zostanie zarejestrowany w Bazie Systemu Identyfikacji Zwierząt oraz otrzyma unikalny numer.
Paszport dla psa – ile kosztuje?
Koszt paszportu dla psa waha się w granicach 100 zł. Jeśli nie posiadamy jeszcze mikroczipa, należy doliczyć do tego koszt wszczepienia urządzenia identyfikacyjnego, który wynosi około 50 zł.
Paszport dla psa – co, jeśli go nie mamy?
Jeśli planujemy podróż z psem i nie posiadamy paszportu, nie powinniśmy wyjeżdżać. Paszport dla psa jest obowiązkowy, a jego brak może skutkować zawróceniem na granicy. Oprócz paszportu, podczas przekraczania granicy należy mieć przy sobie książeczkę zdrowia zwierząt oraz aktualne zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Każdy z dokumentów może być sprawdzony przez celników na granicy, dlatego należy zadbać, by były one aktualne i poprawnie wypełnione.
W przypadku, gdy na granicy okaże się, że zwierzę nie ma paszportu, jego właściciel musi liczyć się z konsekwencjami. Pies może zostać umieszczony w kwarantannie, a jego właściciel będzie musiał zapłacić karę. Warto zawsze upewnić się, jakie wymagania obowiązują w danym kraju i jakie dokumenty powinien posiadać nasz pupil przed wyruszeniem w drogę.