Chociaż niektóre z nich są dla nas bardzo cenne i ozdabiają nasze domostwa, nie wszystkie domowe rośliny są bezpieczne dla naszych czworonogów. Właściciele psów powinni szczególnie uważać na to, jakie kwiaty hodują w swoich domach, ponieważ niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla ich pupili..
Rośliny doniczkowe trujące dla psa
Niektóre z popularnych roślin doniczkowych mogą być niebezpieczne dla psów. Warto wiedzieć, jakie to kwiaty, by zabezpieczyć swojego czworonoga przed zatruciem. Do roślin doniczkowych trujących dla psów zaliczają się:
- bluszczyk, zwłaszcza o kolorowych liściach, który z powodu zawartości alkaloidów jest niebezpieczny zarówno dla zwierząt, jak i ludzi,
- storczyki, które są trujące zarówno dla kotów, jak i psów,
- filodendron, który jest popularną rośliną doniczkową, ale ze względu na zawartość kryształków szczawianu wapnia jest niebezpieczny dla zwierząt,
- krokusy, które są trujące dla psów zwłaszcza w okresie wiosennym, kiedy często hoduje się je w mieszkaniach. Zatrucie może objawiać się biegunką, wymiotami, a w najgorszym przypadku – uszkodzeniem nerek.
- begonie, które są niebezpieczne zarówno dla kotów, jak i psów,
- azalie, które są jedną z najbardziej popularnych roślin doniczkowych, ale ze względu na wysoką zawartość trujących alkaloidów są niebezpieczne dla naszych pupili,
- storczyki, które są trujące zarówno dla kotów, jak i psów. Zawierają one substancje, które mogą uszkadzać zarówno nerki, jak i układ pokarmowy zwierząt.
- wrotycz, który jest niebezpieczny zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Ze względu na zawartość alkaloidów, może on powodować nudności, wymioty i zaburzenia rytmu serca.
- sansewieria, która jest popularną rośliną doniczkową, ale ze względu na toksyczne związki chemiczne, które zawiera, jest niebezpieczna dla psów.
Poza roślinami doniczkowymi, także niektóre z kwiatów i krzewów, które znajdują się w naszych ogrodach mogą być niebezpieczne dla psów. Warto zwrócić szczególną uwagę na rośliny doniczkowe w ogrodzie, które są trujące dla psów. Do najpopularniejszych należą:
- begonia, która jest niebezpieczna zarówno dla kotów, jak i psów. Ze względu na toksyczne związki zawarte w liściach i łodygach, może ona powodować zatrucie u zwierząt.
- bluszcz, który ze względu na zawartość alkaloidów jest niebezpieczny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Roślina może powodować oparzenia skóry, obrzęk i ból.
- chryzantemy, które są jedną z najpopularniejszych ozdobnych roślin ogrodowych. Roślina zawiera substancje toksyczne, które mogą powodować nudności, wymioty i biegunkę, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.
- konwalie, które są niebezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Ze względu na zawartość saponin, mogą one powodować zatrucie, prowadzące nawet do śmierci.
- piwonia, która jest niebezpieczna zarówno dla kotów, jak i psów. Zawiera ona toksyczne związki, które mogą powodować zatrucie, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.
Jakie objawy występują po zatruciu domowych roślin?
Objawy zatrucia domowymi roślinami zależą od gatunku rośliny, ilości spożytej masy roślinnej oraz od tego, jak zwierzę zareaguje na trujące substancje. U psów często pojawiają się objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka, wymioty, a także ogólne osłabienie, brak apetytu, bóle brzucha oraz ślinienie. Oprócz tego mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca, duszności, obrzęki, zaczerwienienie błon śluzowych oraz skóry, a także drgawki, zaniki koordynacji, a w skrajnych przypadkach – śpiączka i śmierć.
Jeśli podejrzewamy, że nasz pies zjadł trującą roślinę, nie powinniśmy czekać na pojawienie się objawów. W pierwszej kolejności powinniśmy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Jeśli znamy gatunek rośliny, którą nasz pies zjadł, warto zabrać ją ze sobą na wizytę do lekarza. Dzięki temu lekarz będzie mógł skutecznie walczyć z zatruciem, zanim substancje toksyczne zdążą się wchłonąć.
Jak skutecznie zabezpieczyć psa przed zatruciem roślinami?
Aby zapobiec zatruciu trującymi roślinami, powinniśmy w pierwszej kolejności poznać listę toksycznych roślin i zadbać o to, by nasz pies nie miał do nich dostępu. Jeśli mamy już w domu takie kwiaty, warto rozważyć, czy nie lepiej je zlikwidować. Jeśli nie mamy na to ochoty, powinniśmy zadbać o to, by pies nie miał do nich dostępu, a w razie potrzeby, byśmy mogli skutecznie odstraszyć go od zainteresowania rośliną.
W ogrodzie powinniśmy zadbać o to, by pies nie miał dostępu do trujących krzewów i kwiatów. Jeśli hodujemy w ogrodzie rośliny, które są niebezpieczne dla psów, powinniśmy umieścić je w miejscu, do którego nasz pupil nie będzie miał dostępu. Zwykle wystarczy, by rośliny te były na tyle wysoko aby pies do nich nie dosięgnął, ale warto pamiętać, by dodatkowo zabezpieczyć je, jeśli istnieje ryzyko przewrócenia.
Jeśli mamy ogród, w którym hodujemy rośliny trujące dla psów, warto zastanowić się, czy nie lepiej je zlikwidować, zanim dojdzie do zatrucia. Jeśli nie mamy na to ochoty, powinniśmy zadbać o to, by pupil nie miał dostępu do toksycznych krzewów. Warto pomyśleć o wyznaczeniu dla psa bezpiecznej strefy w ogrodzie, w której nie będzie trzeba się obawiać o jego zdrowie.