Czy psy widzą kolory, jak widzi pies i co jeszcze może być dla nich ważne? Sprawdzamy, jak pies widzi otaczający go świat, jakie ma zdolności wzrokowe i jak dbać o ich oczy.
Jak widzi pies?
Wzrok psa nie należy do najlepiej rozwiniętych zmysłów. Jego oczy zostały zaprojektowane tak, by umożliwiały widzenie w słabym świetle, co jest pozostałością po dziedzictwie wilczych przodków. Psy, podobnie jak inne drapieżniki, mają tzw. refleks zwierciadlany, który pozwala im na uzyskanie lepszego widzenia nocą. W praktyce oznacza to, że świat widziany oczami psa nie jest taki sam, jak ten, który obserwujemy my. Psy dobrze widzą w słabym świetle, lecz widoczne obrazy są dla nich bardziej rozmazane i mniej wyraźne.
Zaletą wzroku psa jest to, że zwierzęta te mogą dostrzegać ruch szybciej niż ludzie, co jest niezbędne w ich dzikim życiu. Za to psy nie potrafią skupić wzroku na jednym punkcie i gorzej widzą szczegóły. W praktyce oznacza to, że pies, który siedzi w domu i patrzy przez okno, nie dostrzeże szczegółów twarzy przechodnia, a jedynie ogólny zarys postaci.
Czy pies widzi kolory?
Inną kwestią, która budzi sporo kontrowersji, jest widzenie barw przez psy. Wielu z nas słyszało, że psy widzą tylko w odcieniach szarości, jednak to nie do końca prawda. Psy nie widzą takiego samego spektrum barw jak ludzie, ale ich widzenie barw jest znacznie bardziej zróżnicowane niż czarno-biały obraz. Według badań pies widzi barwy w spektrum żółci i niebieskiego, jednak nie rozróżnia kolorów czerwonego i zielonego. Możemy powiedzieć, że pies widzi świat w odcieniach niebieskiego i żółtego, a kolory czerwony i zielony są dla niego szarością.
Dbamy o oczy psa
Choć wzrok psa nie jest najlepiej rozwiniętym zmysłem, to jednak jest on dla nich bardzo ważny. Psy mogą cierpieć na wiele schorzeń oczu, z którymi radzą sobie znacznie gorzej niż ludzie.
Jak dbać o oczy psa?
Warto regularnie sprawdzać, czy zwierzak nie ma żadnych problemów z oczami. Jeśli psu spływa z nich wydzielina, zauważymy zaczerwienienie, opuchnięcie, a nasz pupil często mruga lub oczy są bardzo wrażliwe, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii. Oprócz tego, dbając o oczy psa, powinniśmy zadbać o to, by nie były narażone na podrażnienia.