Czy pies może jeść czosnek?

Czy pies może jeść czosnek?

Czosnek jest jednym z najbardziej znanych i używanych przypraw na całym świecie. Ma niezwykłe właściwości lecznicze, jednak nie zawsze jest odpowiedni dla psa. Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Czosnek – zalety i wady

Czosnek jest jednym z najstarszych środków leczniczych na świecie. Jego właściwości znane były już w starożytności, a czosnek był wykorzystywany do zwalczania zarówno bakterii, jak i grzybów. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie zwierzęta są w stanie przyswoić witaminy i minerały z czosnku w odpowiedni sposób.

Dlaczego?

Czosnek zawiera substancje, które mogą uszkadzać czerwone krwinki zwierząt. U psów obserwuje się toksyczne działanie czosnku już po spożyciu około 5-15 g na każde 1 kg masy ciała. W efekcie pies może doświadczać poważnych problemów zdrowotnych, takich jak anemia hemolityczna. Objawy zatrucia czosnkiem u psa to między innymi:

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe (wymioty, biegunka),
  • osłabienie,
  • tachykardia,
  • duszności,
  • powiększenie wątroby,
  • sinica błon śluzowych,
  • ciemne moczenie.

Często zdarza się, że objawy zatrucia czosnkiem u psa nie pojawiają się od razu, a dopiero po kilku dniach. W związku z tym, jeśli podejrzewamy, że nasz czworonóg spożył czosnek, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem.

Dawkowanie czosnku u psa

Przyprawa ta jest stosowana w profilaktyce przeciwrobaczej u psów. Dlaczego? Ponieważ czosnek ma działanie przeciw pasożytom, a w odpowiednio niskich dawkach nie zaszkodzi naszemu pupilowi. Dla psa, by czosnek miał działanie przeciwrobacze, nie powinno przekraczać ono 1-2 g na każde 10 kg masy ciała. Jest to jednak dawka maksymalna, a nie zalecana. Zalecany jest kontakt z lekarzem weterynarii, który dobierze odpowiednią ilość w zależności od psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *