Kastracja psa wciąż budzi wiele emocji. Wielu właścicieli zmagających się z problemem nadmiernego popędu płciowego u swojego czworonoga, nurtuje pytanie, czy kastracja psa jest rozwiązaniem. Zdania na ten temat są podzielone. Ktoś powie, że nie ma lepszego sposobu na rozwiązanie problemu, ktoś inny, że to okaleczenie psa. Warto jednak zastanowić się, na czym polega kastracja psa, jakie są za i przeciw oraz kiedy powinno się podjąć taką decyzję.
Kastracja psa – na czym polega?
Kastracja psa polega na usunięciu jąder, a co za tym idzie – na zahamowaniu produkcji męskich hormonów płciowych. W efekcie doszczętnie jest wyeliminowany popęd płciowy, a także zmniejsza się agresja u psa, zanika zapotrzebowanie na znakowanie terytorium, a także zmienia się zachowanie w stosunku do innych psów, zwłaszcza płci przeciwnej. Jest to zabieg trwały, dlatego po kastracji psa popędy seksualne do niego nie wrócą.
W zależności od wieku i stanu zdrowia, zabieg kastracji psa może przebiegać w różny sposób. Jeśli pies jest zdrowy, w miarę młody, zabieg ten wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym. Jeśli jednak mamy do czynienia z psem w podeszłym wieku, z licznymi schorzeniami, może być on przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym.
Kastracja psa – kiedy podjąć decyzję?
Wielu właścicieli, którzy zmagają się z problemem nadmiernego popędu płciowego u psa, nurtuje pytanie, kiedy powinna zostać podjęta decyzja o kastracji? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Niekiedy, jeśli zmagamy się z poważnymi problemami behawioralnymi, nie ma sensu zwlekać z kastracją psa. W innych przypadkach, warto spróbować innych metod, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu. Jest to zwłaszcza istotne, jeśli nie chcemy, by nasz pies był kastratem, a jednocześnie mamy do czynienia z problemem nadmiernego popędu seksualnego.
Kiedy powinniśmy wziąć pod uwagę kastrację psa?
Zdecydowanie warto rozważyć ten krok, jeśli nasz pupil zaczyna znaczyć terytorium w domu, zmagamy się z agresją u psa, a także wtedy, gdy mamy do czynienia z problemem poważnej fobii u psa, która ma swoje podłoże w niepohamowanym popędzie seksualnym. Jest to również rozwiązanie wówczas, gdy nasz pies wykazuje zainteresowanie suczkami, a my nie mamy zamiaru hodować szczeniąt.
Zabieg kastracji psa powinno się wykonać nie wcześniej, niż po ukończeniu dojrzałości płciowej. Oznacza to, że w przypadku psów ras małych, zabieg ten powinno się przeprowadzić nie wcześniej, niż w okolicach 9. miesiąca życia, w przypadku średnich – w okolicach 12. miesiąca życia, a w przypadku dużych i olbrzymich – około 18. miesiąca życia. Jest to bardzo istotne, ponieważ zbyt wczesna kastracja psa może skutkować nieprawidłowym rozwojem szkieletu, a także negatywnie wpłynąć na kondycję fizyczną i psychiczną naszego psa.
Kastracja psa – za i przeciw
Zanim podjęta zostanie ostateczna decyzja, warto rozważyć, jakie są plusy i minusy kastracji psa. Do głównych argumentów przemawiających za kastracją psa należy z pewnością zaliczyć zahamowanie popędu seksualnego u naszego pupila. Dzięki temu, nie tylko zmniejszy się zapotrzebowanie naszego psa na kontakt z samicami, ale także zaniknie szereg niepożądanych zachowań związanych z nadmiernym popędem seksualnym, takich jak głośny szczek, ucieczki, czy gryzienie mebli.
Kolejnym plusem kastracji psa jest zmniejszenie agresji. Choć nie u każdego psa, kastracja wpłynie pozytywnie na zachowanie, w wielu przypadkach można zaobserwować spadek poziomu agresji, zarówno w stosunku do innych psów, jak i w stosunku do ludzi. Dzięki temu, zwykle łatwiej jest pracować z psem, który ma problemy behawioralne. W niektórych przypadkach, kastracja psa może być również elementem terapii behawioralnej, wówczas, gdy problem tkwi w nadmiernym popędzie płciowym.
Zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie na znakowanie terytorium jest również jednym z argumentów przemawiających za kastracją psa. Dzięki temu, nie musimy obawiać się, że nasz pupil zacznie oznaczać każdy zakątek mieszkania. Jest to szczególnie ważne, gdy zmagamy się z problemem znakowania terytorium u psa.
Kolejnym plusem kastracji psa jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych. Dzięki temu, że zniknie produkcja męskich hormonów płciowych, pies nie będzie narażony na tak duże ryzyko wystąpienia raka jąder. Kastracja psa pomaga również zapobiec wystąpieniu innych problemów zdrowotnych, takich jak powiększenie prostaty, zapalenie gruczołów okołoodbytowych czy przepuklina pachwinowa.
Na co zwrócić uwagę po kastracji psa?
Po kastracji psa powinniśmy zadbać o to, by nasz pupil miał spokój i mógł odpowiednio odpocząć. Przez pierwsze dni po zabiegu, pies powinien mieć szansę odpocząć w cichym i spokojnym miejscu. Nie powinno się zmuszać go do chodzenia, a kontakt ze zwierzęciem powinien ograniczać się do niezbędnych czynności, takich jak wyprowadzanie na siku. Po kastracji psa powinno się stosować kołnierz ochronny, by zapobiec lizaniu ran. Zazwyczaj, po kastracji psa, do usunięcia szwów dochodzi po około 10-14 dniach, jednak w tym czasie należy regularnie kontrolować stan rany. Jeśli zaobserwujemy zaczerwienienie, obrzęk, czy ropienie, należy niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem.